Warning: Creating default object from empty value in /DISK2/WWW/navychod.cz/www/visual-php-core/professional_1_7_9_732/opt/table.class.php(2) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code on line 1 Navýchod.cz - Navýchod - Nit vzdáleného pohledu
/bannery/1-2018.png./bannery/1-2018.png
/images/banner/banner_horni_2-new.jpg./images/banner/banner_horni_2-new.jpg
Právě si prohlížíte číslo 4/2004


Nit vzdáleného pohledu


Aleš Kozár


Primož Repar (1967) je slovinská osobnost spojující mnohé břehy. Břehy literární, národní i osobní. V Lublani pořádá již několikátý rok za sebou ve svém časopise Apokalipsa mezinárodní soutěž o nejlepší haiku, sám vydal celou sbírku těchto básní pod názvem Alchymie srdečního pulsu (1998). Výbor z těch nejzajímavějších mohli čeští čtenáři najít v prosincovém čísle časopisu Host.

Primož Repar stál také u zrodu projektu Revija v reviji/Časopis v časopise, který zprostředkovává vzájemné ukázky z různých středoevropských časopisů. V projektu je zapojen mimo slovinské Apokalipsy již zmíněný český Host, slovenský Romboid ad.

Nyní přinášíme ukázky z překladů Reparových haiku z již zmíněné sbírky Alchymie srdečního pulsu. Na nepravidelném půdoryse tří veršů otvírá každá báseň něco z osobní úzkosti, utkvění v proudu proměn citů a myšlenek. Japonská trojverší proslavily průzračné reflexe krajiny, v nichž se zračily pocity a úzkosti člověka. Reparovy básně tématicky spíš vycházejí z evropské tradice reflexivní poezie a dovolují tak prolnout oba způsoby pronikání k hloubce slova a pečlivého setřiďování vnitřních dějů v intimním vesmíru každého z nás.

Přitažlivost hledání:
nit vzdáleného pohledu,
jenž hledá klubíčko.

Nádoba plná
květin právě na dně tichého
očekávání
Útěk - sám před přílivem:
rozedrané skalnaté
pobřeží pramoře

Úctyhodný poklid naděje,
že před bouřkou mrak
nebude odvanut

Štvaná zvěř, které
pijí krev, umírá,
čekaje špalek

Probuzené tělo
uhýbá palčivému
cejchu Tvých úst

Jeden v druhém
se stápíme. Sami na
tom božím světě

Na skle květ,
na květu zář měsíce,
již nepotkáš

Má milá, sladce
spi, ať krev má se
v tobě probudí

Mé pálící oči
hledají mast pod
hořícím keřem.

Naříká vnitřek,
z dutiny se ježí
orchidea očí

e-mail: zc.dohcyvan@eckader copyright 2011 Navýchod