Warning: Creating default object from empty value in /DISK2/WWW/navychod.cz/www/visual-php-core/professional_1_7_9_732/opt/table.class.php(2) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code on line 1 Navýchod.cz - Navýchod - Bratři Teofilovićové - Hory a planiny
/bannery/1-2018.png./bannery/1-2018.png
/images/banner/banner_horni_2-new.jpg./images/banner/banner_horni_2-new.jpg
Právě si prohlížíte číslo 1/2002


Bratři Teofilovićové - Hory a planiny


Rita Kindlerová


29. 11. 2001 se uskutečnil koncert bratrů Ratka a Radišy Teofilovićů. Jsou to jedineční interpreti staré srbské vokální hudby. Na etnohudebních scénách celé Evropy se objevili v polovině 90. let, kdy také začala vycházet jejich první CD. Vytvořili nahrávky pro Rádio Bělehrad, vystupují na etno festivalech po celém světě a s obrovskými úspěchy reprezentují kulturu Jugoslávie. Jejich vystoupení například v Japonsku se setkalo s neuvěřitelným zájmem a nadšením publika.

Jejich čisté vokální provedení často doplňují špičkoví interpreti na tradiční nástroje jako jsou dudy, rohy, různé píšťaly a bubny - Žorž Gjurić a Veljko Nikolić.

Repertoár sourozeneckého dua zahrnuje více než dvě století tradičního hudebního dědictví obyvatel středního Balkánu. Bratrům Teofilovićovým se podařilo vzkřísit některé již zapomenuté písně a melodie. Jejich podání je navýsost profesionální a dovede posluchače maximálně upoutat.

Je mi velmi líto, že se tomuto koncertu u nás nevěnovala žádná pozornost a těch málo lidí, kteří se na koncert vypravili, opravdu nemohlo zachránit reputaci Čechů coby kulturního národa. Je to zřejmě i chyba pořádající agentury, která se nezasadila o kvalitní propagaci, protože já sama jsem se o koncertu dozvěděla vlastně náhodou.

e-mail: zc.dohcyvan@eckader copyright 2011 Navýchod