Navýchod.cz - Navýchod - ''Malá krabička'' aneb Současná srbská literatura
/bannery/1-2018.png./bannery/1-2018.png
/images/banner/banner_horni_2-new.jpg./images/banner/banner_horni_2-new.jpg
Právě si prohlížíte číslo 3/2002


''Malá krabička'' aneb Současná srbská literatura


Anežka Kindlerová


Zeptáte-li se kohokoliv v této republice, co si představuje pod pojmeme současná srbská literatura, jen velmi málo lidí vám bude schopno dát nějakou odpověď.

Starší generaci možná ještě napadne Ivo Andrić, nositel Nobelovy ceny za literaturu v roce 1961, který byl do češtiny hojně překládán jak před druhou světovou válkou, tak i po ní, zvláště pak v šedesátých a sedmdesátých letech. Mladší generace je však o geniálního vypravěče Andriće i o jiná díla novodobé srbské literatury značně ochuzena, jelikož poslední desetiletí se vyskytlo na trhu pouze několik překladů srbské prózy.

Koncem května tohoto roku proběhla na "Ústavu slavistických a východoevropských studií" přednáška profesora dr. Mihajlo Pantiće z Bělehradské univerzity na téma "Novodobá srbská literatura". Byla to jedna z mála přednášek na toto téma během posledních několika let. Prof. Pantić, sám spisovatel, kriticky zhodnotil stav novodobé srbské literatury. Při té příležitosti představil i knihu krátkých srbských povídek, kterou sám sestavil, a kterou vydala tento rok v českém překladu Společnost přátel jižních Slovanů.

Kniha pod názvem Malá krabička obsahuje sto krátkých povídek. Je to jakýsi průřez celým dvacátým stoletím v srbské próze. Vedle takových velikánů jako je Ivo Andrić, Miloš Crnjanski či Dragoslav Mihailović jsou zde uvedeni i autoři, kteří se v českém překladu objevují vůbec poprvé.

Tato antologie stovky srbských autorů by jakýmsi způsobem chtěla naráz vyplnit hlubokou mezeru, která u nás vznikla za posledních deset let. I když tento úkol splnit nemůže, doporučuji knihu všem zájemcům o srbskou literaturu, především těm, kteří neznají odpověď na otázku "co je to vlastně novodobá srbská literatura".

e-mail: zc.dohcyvan@eckader copyright 2011 Navýchod