Warning: Creating default object from empty value in /DISK2/WWW/navychod.cz/www/visual-php-core/professional_1_7_9_732/opt/table.class.php(2) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code on line 1 Navýchod.cz - Navýchod - Východ není sajůz!?
/bannery/1-2018.png./bannery/1-2018.png
/images/banner/banner_horni_2-new.jpg./images/banner/banner_horni_2-new.jpg
 

  

Koncem dubna se rozhodovalo o budoucnosti Černé Hory

Autor: Yveta Matysová

Počet zobrazení: 29 Komentáře: 0 Více

Bezprostředně po ukončení parlamentních voleb v Černé Hoře (konaných dne 22. 4. 2001) prohlásil prezident Milo Đukanović, že jeho koalice zvítězila. Po sečtení všech hlasů připadlo koalici Vítězství patří Černé Hoře 36 poslaneckých křesel, zatímco probělehradské koalici Společně pro Jugoslávii 33 mandátů. Tento výsledek však nezajistil prezidentově koalici absolutní většinu.


...
 

  

Sofijský studentský slang

Autor: Veronika Straková

Počet zobrazení: 172 Komentáře: 0 Více

Slang je přirozený jazykový jev daný určitým historickým momentem. Studentský slang je věkově ohraničený skupinový sociolekt (tj. jazyk nebo jazykový styl určité skupiny lidí, kolektivu), používaný při neoficiální ústní komunikaci. Jako jazykový jev se formuje hlavně vlastním slovníkem a slovotvorným inventářem.

Za studentský slang se považuje vrstva speciálních nespisovných názvů a obratů, jimiž je...
 

  

Tatarstán - zázrak na Volze

Autor: Jan Kravčík

Počet zobrazení: 149 Komentáře: 0 Více


"Republika Tatarstán je suverénním státem, mezinárodně-právním subjektem, přidruženým k Ruské federaci na základě Smlouvy o vzájemném rozdělení úředních a soudních pravomocí." (Ústava Republiky Tatarstán, článek 61)

Úvod

Když jsem sháněl podklady pro svůj příspěvek, čast...

 

  

Východní Evropa před deseti lety: Lotyšsko a Estonsko

Autor: Radek Novák

Počet zobrazení: 56 Komentáře: 0 Více

V minulém čísle jsme vám připomněli události v Litvě před deseti lety a průběh její cesty k nezávislosti. Vraťme se tedy znovu do tohoto období a připomeňme si v krátkosti co se odehrávalo v dalších dvou pobaltských republikách.

V Estonsku začaly politické změny již v červnu 1988, kdy Michail Gorbačov prosadil razantní změny ve vedení Komunistické strany Estonska. V Lotyšsku se jen těžko prosazovalo ...
 

  

Boj o státní vlajku

Autor: Jan Kravčík

Počet zobrazení: 132 Komentáře: 0 Více

Jsou tomu již více než tři roky, co vysoký komisař Organizace spojených národů pro Bosnu a Hercegovinu Carlos Westendorp rozhodl o podobě nové vlajky Bosny a Hercegoviny, avšak polemiky o jeho volbě dodnes neutichly. Události okolo zavedení vlaky pozoroval s napětím celý vexilologický svět a pro mnohé byl zvolený návrh velikým zklamáním.

Poté, co 5. dubna roku 1992 parlament jugoslávské socialistické...
 

  

Nová cesta Stipeho Mesiće?

Autor: Tomáš Lipták

Počet zobrazení: 41 Komentáře: 0 Více


Dne 7. března byla ve Vlasteneckém sále Karolina předána stříbrná medaile Univerzity Karlovy prezidentu Chorvatské republiky Stjepanu Mesićovi. Pan prezident přijal medaili z rukou rektora Univerzity Karlovy v rámci své oficiální návštěvy České republiky.

Stipe Mesić, který je v čele země od 7. února roku 2000, byl již během...

 

  

Četba je jako cesta…

Autor: Tomáš Lipták

Počet zobrazení: 44 Komentáře: 0 Více


Profesor Lazar Fleischmann (*1944) je původem z Lotyšska, v roce 1974 emigroval do Izraele a od roku 1984 žije ve Spojených státech amerických. Působí na katedře slavistiky Stanfordské univerzity. V březnu t. r. vedl pro studenty Ústavu slavistických a východoevropských studií FF UK cyklus přednášek zaměřených na interpretaci básní Majakovského a Pasternaka.
...

 

  

Na dovolenou do Bulharska

Autor: Ivana Skálová, Yveta Matysová

Počet zobrazení: 68 Komentáře: 0 Více


Podle údajů bulharské Agentury pro zahraniční investice se příjmy z cestovního ruchu za poslední čtyři roky zvýšily téměř trojnásobně. Z přibližně 400 milionů USD v roce 1996 na více než 1 miliardu USD v roce 2000. To dokazuje, že právě cestovní ruch může být hlavním "motorem" ekonomického rozvoje Bulharska. Vysoké investice nových soukromých vlastníků a některých zahraničních fir...

 

  

Gruzínská kuchyně

Autor: Petr Pešek

Počet zobrazení: 525 Komentáře: 0 Více


Kdo byl jednou na Kavkaze, navždy si tento kraj hor, bystřin, bujné zeleně, starobylých památek a srdečných lidí zamiluje. Tamní pohostinnost je příslovečná a díky ní jsem si zamiloval i vynikající kavkazskou kuchyni. Příroda v této oblasti je skutečně požehnaná. Mimo arktického a tropického jsou tu zastoupeny všechny vegetační pásy. Kdo nevěří, ať tam běží. Hojnosti všemožné zelen...

 

  

Jaký je slovinský film?

Autor: Radek Novák

Počet zobrazení: 167 Komentáře: 0 Více


Odpověď na tuto otázku hledali diváci v komorním prostředí pražského kina MAT na Karlově náměstí, kde ve dnech 16. - 18. dubna proběhla přehlídka pod názvem "Slovinský film v Praze". Přehlídku pořádal Slovinský filmový fond a FAMU ve spolupráci s velvyslanectvím Republiky Slovinsko. Uvedeny byly filmy natočené během období samostatnosti Slovinska, tedy za posledních deset let.


...
 

  

Svetlana Broz: Dobří lidé v dobách zla


Počet zobrazení: 92 Komentáře: 0 Více


V půli dubna zavítala do Prahy na týdenní návštěvu vnučka Josipa Broze Tita, lékařka Svetlana Broz. Do Prahy přijela besedovat o situaci na Balkáně, ale také představit svou knihu "Dobří lidé v dobách zla."

Svetlana Broz se narodila v roce 1955 v Bělehradě jako nejmladší z dětí Žarka Broze, syna Josipa Broze-Tita, a doktorky Zl...

 
   


e-mail: zc.dohcyvan@eckader copyright 2011 Navýchod