Warning: Creating default object from empty value in /DISK2/WWW/navychod.cz/www/visual-php-core/professional_1_7_9_732/opt/table.class.php(2) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code on line 1 Navýchod.cz - Navýchod - Východ není sajůz!?
/bannery/1-2018.png./bannery/1-2018.png
/images/banner/banner_horni_2-new.jpg./images/banner/banner_horni_2-new.jpg
 

  

Ruská duše Anny Politkovské

Autor: Rostislav Valvoda

Počet zobrazení: 115 Komentáře: 0 Více

Ta zpráva se roznesla rychlostí blesku. Ozvěna dvou výstřelů v domě na Lesné ulici v Moskvě, kde Anna Politkovská bydlela, jako by 7. října 2006 zazněla po celém západním světě. Informace o smrti Anny Politkovské totiž nebyla jen zprávou o další chladnokrevné vraždě novináře, byla to zpráva o tragédii současného Ruska.

...
 

  

Válečný konflikt v Gruzii aneb Rus volí McCaina

Autor: Pavel Kopecký

Počet zobrazení: 259 Komentáře: 0 Více

„Kdo za to může, Saša, nebo Jindra?“ Verš z písně pozapomenutého protestpísničkáře Pepy Nose nepřímo vystihuje podstatu mnoha sáhodlouhých a příležitostně vysloveně „jalových“ debat o tom, kdo způsobil krvavou nestabilitu na Kavkaze, zejména v  Gruzii. Jde o otázku vhodnou pro masmédia vyhládlá okurkovou sezónou, která touží ukazovat líbivou polaritu černá – bílá. Problém, jenž v tichosti a za jejich předchozího nezájmu eskaloval v srpnu k novému výbuchu zákeřného ...

 

  

Čí je Bůh v Černé Hoře?

Autor: Ivan Gajević

Počet zobrazení: 165 Komentáře: 0 Více
V Černé Hoře existuje vše dvakrát, a stejně tak i pravoslavná církev. V zemi působí Srbská pravoslavná církev (SPC) se svými metropoliemi Černohorsko- přímořskou (metropolitou a arcibiskupem cetinjským je Amfilohije, momentálně hlava SPC v zemi), Nikšićsko-budimljanskou (metropolita Joanikije), Mileševskou (metropolita Filaret) a jen malou částí metropolie Záhumsko-přímořské. Druhou, kanonicky neuznanou církví je Černohorská pravoslavná církev (CPC, metropolit...
 

  

Obávaný a proklínaný tribunál

Autor: Helena Hýblová

Počet zobrazení: 150 Komentáře: 0 Více


Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) existuje již 15 let a jeho činnost se ve většině případů setkává s nezájmem světových médií i veřejnosti. Ten byl výrazně prolomen ve dvou případech – v případě Slobodana Miloševiće a při letošním červencovém zatčení a vydání Radovana Karadžiće. Mnohem větší zájem a emoce jeho činnost vzbuzuje v zemích bývalé Jugoslávie, kde se často stává terčem silných kritik.


...
 

  

Soluň: Antické osudy makedonské metropole

Autor: Jan Jílek, Miroslav Novák

Počet zobrazení: 101 Komentáře: 0 Více


V severozápadním cípu Egejského moře, na samém konci Thermajského zálivu nedaleko ústí řeky Axios, leží dnes druhé nejlidnatější město Řecka: Thessaloniki – Salonica – Soluň. Na řecké poměry tomu tak není dlouho. Théby, Athény či Argos mají historii o jedno tisíciletí starší. Ačkoliv se toto město nemohlo zapsat do počátků řecké civilizace, ani dlouho nepatřilo mezi města politicky hýbající antickým světem, nejde o místo bez barvité historie.

 
...
 

  

Soluň: Tíha historie, lehkost současnosti

Autor: Jan Kravčík

Počet zobrazení: 62 Komentáře: 0 Více


Nad Soluní plují mraky a čas od času zacloní ostré říjnové slunce. Odpolední město na chvíli ztemní a pak se opět rozzáří jasnými barvami. Od zálivu vane studený vítr a lidé oblečení v zimních bundách spěchají do kaváren lemujících nábřežní promenádu. Pouze kolem pomníku s jezdeckou sochou mladého krále, který tolik toužil po tom stát se Řekem, až se stal největším z nich, se mezi spadaným listím prohánějí teenageři na skateboardech. 

 
...
 

  

Tatarští muslimové v polsko-litevském státě

Autor: Michal Téra

Počet zobrazení: 298 Komentáře: 0 Více


Polsko-litevsko-běloruské pomezí je dodnes domovem svérázné etnicko-náboženské menšiny „Lipků“, neboli Tatarů. Etničtí Tataři v této oblasti dnes mluví slovanskými jazyky (polsky, bělorusky, rusky), ale uchovali si svoji svéráznou kulturu a především náboženství – islám.

 


Tataři jako specifické turkotatarské obyvatelstvo mongolského impéria, které se zrodilo po zničujících tažení...
 

  

Průběh liturgie slovansko-byzantského ritu

Autor: Karel Sládek

Počet zobrazení: 302 Komentáře: 0 Více


Když člověk vstoupí do kostela či chrámu slovansko-byzantského ritu, který užívají slovanští křesťané pravoslavní i katoličtí (tzv. uniaté), jistě ho ihned upoutá ikonostas, ikony se svíčkami či výzdoba fresek. Když navíc vstoupí v době slavení liturgie sv. Jana Zlatoústého, zaujme ho zpěv modliteb, vůně kadidla a úkony jáhna, kněze či biskupa u otevřených dveří ikonostasu zvaných carská vrata.


...
 

  

Forum 2000: Otevřenost a fundamentalismus v 21. století

Autor: Filip Šebek

Počet zobrazení: 89 Komentáře: 0 Více


Ve dnech 12. až 14. října 2008 proběhne v Praze již tradičně pod záštitou Václava Havla dvanáctá výroční konference Forum 2000. Jejím hlavním tématem bude „Otevřenost a fundamentalismus v 21. století“ s podtitulem „Svár mezi tradicemi a modernitou“.

„Každý rok pečlivě zvažujeme, jaké bude hlavní téma konference Fora 2000. Letošní téma odráží jev, který je pro vývoj lidských děj...
 

  

Historik je vypravěč se zvláštní zodpovědností

Autor: Jan Kravčík

Počet zobrazení: 233 Komentáře: 0 Více


Ainur Elmgrenová je historička a ilustrátorka s finskými, tatarskými a romskými kořeny. Narodila roku 1979 v Gislavedu ve Švédsku. Vystudovala historii a anglickou literaturu na Lundské univerzitě, kde momentálně působí jako doktorandka a dokončuje svoji dizertační práci o nacionalizmu, identitě a stereotypech ve Finsku v letech 1918–1939. Je autorkou stránek ainurin. net , na kterých uveřejňuje své komiksové příběhy a další práce, a spoluautorkou blogu chirayliq.b...
 

  

Básníci se sjeli z Evropy na festival Stranou

Autor: Lenka Daňhelová

Počet zobrazení: 75 Komentáře: 0 Více


 Deset současných významných básníků z pěti evropských zemí navštívilo poslední červencový víkend Berounsko, aby v rámci mezinárodního festivalu Stranou – Evropští básníci naživo představili publiku v Berouně a na hradě Krakovci svoji tvorbu.

 


Festival Stranou, který se v Česku odehrával poprvé, je součástí rozsáhlého mezinárodního projektu Pobocza (česky Krajnice), jenž se...
 

  

Nasmrcení

Autor: Krzysztof T. Dąbrowski

Překlad: Luděk VaštaPočet zobrazení: 167 Komentáře: 0 Více


Vzpomínám si na oslepující světlo, pocit bezmezného štěstí a naplnění všeobecnou láskou. Z tohoto stavu jsem byl vytržen, uchopen dvěma zářivými bytostmi a vsán do tmavého tunelu. Nádherná záře se stále vzdalovala, až nakonec úplně zmizela... ztracený ráj. Necítil jsem žádný strach, všechno bylo úžasně lhostejné.

Když jsme slétli na Zem, bytosti mne pustily. Ocitl jsem se vedle svého těla. Klidně jsem stál a díval se na ně. Ze začátku mi bylo zcela lhostejné – jako kdybych s...
 

  

Hluboké modré nebe

Autor: Barys Pjatrovič

Překlad: Sjarhej Smatryčenka, jazyková redakce: Lenka DaňhelováPočet zobrazení: 78 Komentáře: 0 Více


Barys Pjatrovič je běloruský prozaik, autor knih Hon, Spánek mezi obludami, Fresky, Štěstí být. Šéfredaktor časopisu pro literaturu a umění Dzejaslov, první zástupce předsedy Svazu běloruských spisovatelů. Narodil se roku 1959 ve vsi Novy Bor v Homelském kraji. Žije v Minsku.
  Být milovaným

Jeho život proběhl mezi třemi ženami: ...
 
   


e-mail: zc.dohcyvan@eckader copyright 2011 Navýchod