Warning: Creating default object from empty value in /DISK2/WWW/navychod.cz/www/visual-php-core/professional_1_7_9_732/opt/table.class.php(2) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code on line 1 Navýchod.cz - Navýchod - Východ není sajůz!?
/bannery/1-2018.png./bannery/1-2018.png
/images/banner/banner_horni_2-new.jpg./images/banner/banner_horni_2-new.jpg
 

  

Prezidentské volby v Jugoslávii v září 2000 na vlastní oči (a uši)


Počet zobrazení: 58 Komentáře: 0 Více

Rád bych se pokusil milého čtenáře trochu zasvětit do situace před a během prezidentských voleb v Jugoslávii v září 2000. Nacházel jsem se totiž právě na studiích v Bělehradě a tomu, co se dělo, jsem uniknout nemohl, ani kdybych chtěl.

Ještě v srpnu nebylo jasné, jestli se opozice sjednotí a vybere svého kandidáta. Nakonec se jím k velké radosti všech přátel změny stal Vojislav Koštunica, právník z Bělehradu. Opozice, jakož i s...

 

  

Lotyšsko a Evropská unie

Autor: Radek Novák

Počet zobrazení: 79 Komentáře: 0 Více

Počtem obyvatel (přibližně 2,5 milionu) i rozlohou (64 589 km 2 ) se Lotyšsko nachází uprostřed mezi Estonskem a Litvou, svými pobaltskými sousedy. Ze stávajících a kandidátských zemí bude v budoucnosti mít menší počet obyvatel pouze Lucembursko, Malta, Kypr, Estonsko a Slovinsko.

Oficiální přihlášku ke vstupu do Evropské unie podalo Lotyšsko v říjnu 1995....
 

  

Jihoslovanský Orel (Jugoslovanska Orlovska Zveza)

Autor: Stanislav Vejvar

Počet zobrazení: 35 Komentáře: 0 Více

Vzájemné vztahy mezi prvorepublikovým Československem a jugoslávským Královstvím SHS se po 1. světové válce vyvíjely na mnoha úrovních. Vedle společných hospodářských podniků a politických zájmů tehdejší ČSR a Jugoslávie vystupuje do popředí fenomén kulturní a tělovýchovné spolupráce obou států. Příkladem toho je existence jugoslávského Orla, katolické tělovýchovné a kulturní organizace, která udržovala úzké styky s bratrskou organizací československého Or...

 

  

Symboly moldavské státnosti

Autor: Jan Kravčík

Počet zobrazení: 87 Komentáře: 0 Více

Republiku Moldavsko (moldavsky Republica Moldova) ležící mezi řekami Prutem a Dněstrem snad netřeba blíže představovat. Pro pořádek však uvedu několik známých zeměpisných a historických faktů.

Dnešní Moldavsko zaujímá přibližně dvě třetiny historické Besarábie. Název Moldavsko se pro toto území začal používat až od roku 1940. Moldavsko byl původně název širšího územního celku, zahrnujícího Besarábii, Bukovinu a...

 

  

Jak se píše Evropa, paní učitelko

Autor: Ivana Skálová

Počet zobrazení: 47 Komentáře: 0 Více

Poslední číslo časopisu Transitions On Line přinesl článek Polii Čakarové o úmyslu bulharske vlády zahájit na středních školách kurzy týkající se jeho integrace do Evropské Unie. Kurzy by měly nejen zvýšit povědomí o Unii mezi studenty, ale i zalichotit evropským komisařům.

Autorka připomíná, že kdysi se děti v bulharských školách učily rusky, měly hodiny marxismu a leninismu, znaly podrobnosti o komunistické straně a jejích č...

 

  

Současná charvátská literatura: Slobodan Novak

Autor: Anežka Kindlerová

Počet zobrazení: 57 Komentáře: 0 Více


V minulém čísle jsem začala psát o současné charvátské literatuře a představila jsem vám Pavla Pavličiće, jednoho z nejdůležitějších představitelů soudobé charvátské literatury. Nyní bych vám chtěla představit dalšího současného charvátského autora, Slobodana Novaka.

Romanopisec, novelista, esejista, básník, fejetonista. Nar...

 

  

Medailon: Jorgos Seferis

Autor: Rita Kindlerová

Počet zobrazení: 118 Komentáře: 0 Více

haiku Kde se dají posbírat tisíce kousíčků každého člověka.


Minulý rok jsme si mohli připomenout 100 let od narození a letos 30 let od úmrtí Jorgose Seferise (1900-1971). Nepostřehla jsem ovšem, že by se u nás někde objevila třeba jen zmínka o jednom z největších řeckých básníků 20. st...
 

  

Raketa jménem Siddharta

Autor: Jan Kravčík

Počet zobrazení: 86 Komentáře: 0 Více

V rámci již v záhlaví avizovaného rozšiřování obzorů se na stránkách Navýchodu hodláme vrhnout i do oblasti obzorů hudebních. A proto otevíráme jakési provizorní hudební okénko, abychom z něj jednou za měsíc vyhlédli za hranice naší vlasti a ukázali si, jaké že to skupiny a interpreti halasí v nedalekém okolí, potažmo na východ od Aše.


...

 

  

Cimrman v polštině

Autor: Pavel Trojan

Počet zobrazení: 49 Komentáře: 0 Více

V neděli 21. ledna zavítala početná skupina polonistů a jejich "příbuzných", tedy ukrajinistů a rusistů, na představení cimrmanovského Aktu v nastudování krakovského Teatru Tradycyjnego. Představení bylo pěkné, takže se smáli i ti, kteří nerozuměli, a vládla přátelská atmosféra. V hledišti zasedli i herci Divadla Járy Cimrmana (kde se představení konalo), kteří zde už odpoledne odehráli Akt v češtině.


...

 

  

O pražské výuce ''slovanské jazykovědy'' a o diachronii a historičnosti, synchronii a současnosti

Autor: Marián Sloboda

Počet zobrazení: 69 Komentáře: 0 Více

Na pátečním (12. 1.) setkání studentů a pedagogů slavistiky jsem se dopustil drobné chyby. Řekl jsem jenom část z toho, co jsem myslel, a tedy jsem zkresloval. Přemýšlel jsem proto dlouho nad názvem tohoto příspěvku, abych zkresloval co nejméně.

Nepřemýšlel jsem ale dlouho nad tím, jestli tento článek napsat. Motivem k tomu bylo zjištění, že moji spolužáci na obecné slavistice jsou všichni znechucení, jakmile jenom zaslechnou s...

 

  

''Slovanská jazykověda'' a slovanská jazykověda

Autor: PhDr. Hana Gladkova, CSc.

Počet zobrazení: 32 Komentáře: 0 Více

Marián Sloboda zastává zjevně oprávněné stanovisko (podle mého) poněkud výjimečného studenta (podle něj) "slovanské jazykovědy". Pokusím se reagovat několika relativizujícími poznámkami zcela průměrného učitele jazykovědné slavistiky na FF UK. Můj odborný profil mě vede ke skálopevnému přesvědčení, že předmět vědeckého bádání slovanská jazykověda skutečně existuje, a ve své výuce ho přednáším bez uvozovek.

...
 
   


e-mail: zc.dohcyvan@eckader copyright 2011 Navýchod