Warning: Creating default object from empty value in /DISK2/WWW/navychod.cz/www/visual-php-core/professional_1_7_9_732/opt/table.class.php(2) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code on line 1 Navýchod.cz - Navýchod - Východ není sajůz!?
/bannery/1-2018.png./bannery/1-2018.png
/images/banner/banner_horni_2-new.jpg./images/banner/banner_horni_2-new.jpg
 

  

Svatá Hora Athos

Autor: Zdeněk Víšek

Počet zobrazení: 255 Komentáře: 0 Více


Na území Řecka se nenachází mnoho míst, kde by se tak výrazným způsobem a na tak malém území prolínaly a odrážely politické, kulturní a společenské tradice nejen časů řecko-byzantských a osmansko-tureckých, a kde je zároveň možno vnímat pronikání kulturních vlivů latinských, slovanských a dokonce i kavkazských tak, jak je tomu na Svaté Hoře Athos nacházející se na jednom ze tří výběžků poloostrova Chalkidiki na severním pobřeží Egejského moře.

 
...
 

  

Od podlézání mocným k legalizaci etnických čistek

Autor: Marijan Lipovac

Změny místních názvů na území bývalé JugosláviePočet zobrazení: 1337 Komentáře: 0 Více


Děti narozené roku 1925 v jihodalmátské obci Ploča začaly o sedm let později chodit do školy v obci Aleksandrovo. Stejné děti se dočkaly plnoletosti v roce 1943 v obci Ploče a už jako dospělí v roce 1950 uzavřeli sňatek v místě jménem Kardeljevo. Desáté výročí svatby oslavili v obci Ploče a část z nich se po roce 1980 dočkalo důchodu v K ardeljevu. Své životy dnes dožívají opět v obci Ploče.


&...
 

  

Kaunaské jaro 1972 a oběť Romase Kalanty

Autor: Roman Laube

Počet zobrazení: 92 Komentáře: 0 Více


Po první světové válce připadla metropole někdejšího Litevského knížectví Vilnius Polsku, a tak se hlavním městem nově zrozené Litevské republiky stal Kaunas, dříve česky Kovno. Do té doby provinční město ruského impéria se začalo dynamicky rozvíjet a zakrátko se stalo živým politickým, ale zejména kulturním a intelektuálním centrem nového nezávislého státu.

 Už v roce 1922 zde byla založena univerzita, vznikala tu nová divadla, stavěly se školy, veřej...
 

  

Josef Aul – první Čech v Afghánistánu

Autor: Milan Hes

Počet zobrazení: 192 Komentáře: 0 Více


Josef Aul se narodil 4. března 1894 v Jedomělicích u Slaného. Pocházel z učitelské rodiny a dětství prožil na různých místech středních Čech (Rudná, Vraný u Slaného, Slaný), kde jeho otec vykonával učitelské povolání. Rodinné prostředí mladého Josefa pozitivně ovlivňovalo a podporovalo ho ve studiu humanitních i přírodních věd. Již právě v tomto období se v dorůstajícím Josefu Aulovi rodí touha poznat vzdálené kraje, kterou podněcovala především četba cestopisů.
...
 

  

Na cestách po východním Bělorusku

Autor: Jaroslav Otčenášek

Počet zobrazení: 219 Komentáře: 0 Více


Bělorusko v současnosti nepatří k vyhledávaným turistickým cílům a je to vlastně docela škoda. Zajímavostí je tu více než dost. Podívejme se spolu do východní části Běloruska, konkrétně do měst Vitebsk, Orša a Mohilev. Všechna tři patří k významným historickým centrům a také si prošla podobnými dějinnými zvraty. 
  Vitebsk

Přijed...
 

  

V Bělorusku nejde jen o to vyměnit vlajku

Autor: Lída Vacková

Rozhovor s aktivisty mládežnické organizace Mladá frontaPočet zobrazení: 194 Komentáře: 0 Více
V rámci letošního ročníku mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět uspořádala společnost Člověk v tísni výstavu fotografií s názvem Real Belarus – Opravdové Bělorusko. Výstava je tvořena dvanácti portréty pronásledovaných osob a doprovodnými texty vyprávějícími konkrétní příběhy. Fotografie a příběhy ukazují, jakým způsobem režim porušuje ústavní práva svých občanů.N...
 

  

Národnost: člověk

Autor: Martina Tichov

Počet zobrazení: 182 Komentáře: 0 Více


Od roku 2007 pořádají Nadace Heinricha Bölla a Open Society Foundation na Jižním Kavkaze festival dokumentárních filmů o míru a lidských právech Nationality: human/Ja – čelověk. Jde o první filmový festival, který nevynechává žádnou ze zemí a oblastí Jižního Kavkazu, vzájemně propojených složitými vztahy. Navštíví tak nejen Arménii, Ázerbájdžán, Gruzii, ale také regiony mezinárodně neuznané a usilující o nezávislost – Náhorní Karabach, Abcházii a Jižní Osetii. ...
 

  

Hlasy vyhnaných

Autor: Lukáš Babka

Výstava periodického tisku meziválečné emigrace ze sovětského RuskaPočet zobrazení: 60 Komentáře: 0 Více
Od počátku dubna do konce května mohou zájemci navštívit výstavou ojedinělé kolekce periodik z fondu pražské Slovanské knihovny zapsané do seznamu světového písemného kulturního dědictví Paměť světa organizace UNESCO.

 

V pražské Galerii Klementinum je od 3. dubna do 31. května 2009 přístupná výstava nazvaná Hlasy vyhnaných: Periodický tisk emigrace ze so...
 

  

Chorvatský punkový donkichot

Autor: Zdeněk Richter

Recenze překladu knihy Gordana Nuhanoviće / ukázkaPočet zobrazení: 96 Komentáře: 0 Více


Koncem února se na pultech knihkupectví objevil román Poslední dny punku poměrně neznámého chorvatského autora Gordana Nuhanoviće. Jde o první vlaštovku edice nazvané KPL, která se hodlá věnovat moderní jihoslovanské literární produkci. Navzdory přísloví o vlaštovce solitéru, která sama jaro nedělá, této knize by se to mohlo podařit.
Výhod...
 
   


e-mail: zc.dohcyvan@eckader copyright 2011 Navýchod